Mavi orkide anlamı

Nadide bulunan mavi orkideler anlam olarak da ender bulunan ve asalet anlamlarını ifade eder. Mavi orkide bazı ülkelerde kraliyet rengini ifade ettiği için özel kişilere hediye edilir. Mavi orkide uygun ortam verildiğinde ve iyi bakıldığında uzun zaman yaşar ve çiçekleri de bir o kadar geç dökülür.

Mavi orkide kimlere verilir?

Mavi orkidenin aşk anlamına geldiğini söyleyenler olmuştur bence asilliği ve az bulunan bir çiçek olduğu için narinliği ve nadirliği ifade eder bu da bir kadın ruhuna hitap edecek çiçek çeşidi olduğunu gösterir. Anneniz, sevgiliniz, ablanız ya da iş arkadaşınız da olabilir hangi kadına verirseniz verin onu mutluluktan uçurmaya yetecektir.

Anneler günü hediyesi mavi orkide, daha iyi bir hediye düşünemiyorum. Özellikle pandemi döneminde evde bunalan anneler için çiçek arkadaşlığı çok iyi gelecektir. Anneler günü haricinde doğum gününde ya da sadece özleminizi ya da sevginizi belli etmek adına da hediye edebilirsiniz. Anneler günü hediyesi veya öğretmene, sevgiliye, eşe yıldönümü, doğum günü hediyesi vermek istiyorsanız https://www.kalitecicek.com/urunler/hediye tıklayabilirsiniz.

Sevgililer günü için mavi orkide, sevgiye ne kadar değer ve emek verirseniz o kadar uzun sürer ve hiç bitmez orkideler de aynı şekilde iyi bakım gösterildiğinde sizinle yaşayabilir. Bu kadar uzun yıl sürecek olan bir hediye ile her gün sizi düşünmesini sağlamak kadar iyi bir fikir olamaz bence.

Yıldönümü hediyesi mavi orkide, kaçıncı yıldönümü olursa olsun. Yıllar ya da hediyeler eskisin ama sizin sevginiz hiç azalmasın ya da bitmesin. Bunun için de hediye almayı ona ne kadar değer verdiğinizi göstermeyi sakın unutmayın! Bunun için de mavi orkide siparişi yeterli.

Yılbaşı hediyesi mavi orkide, uzakta olup görüşemediğiniz sevdiklerinizi sevindirmenin tam zamanı. Mavi orkide hızlı siparişi ile çiçekçi dükkanlarını gezmek zorunda kalmadan birkaç tıklama ile alıcınızı mutlu etmek için biz buradayız.

Mavi orkide için özel güne gerek yok. Mavi orkideler her an her dakika sipariş verilip gönderilebilir. Gönderildiği kişiyi kesinlikle mutlu edebilen bir çiçek olduğuna eminiz. İçinizden geldiği an bir sipariş verip sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz.

Mavi orkide fiyatları

Orkide fiyatları genel olarak yüksek değildir. Fakat mavi orkide; içlerinde en yüksek fiyata sahip olanıdır. Bakımı çok kolay ve uzun yıllar sizinle beraber yaşayabilecek olsa da bu orkidenin fiyatı neredeyse her yerde aynı şekilde.

mavi orkideler hakkında

Tohumdan mavi orkide yetişir mi?

Mavi orkide maalesef tohumdan yetişmez nedeni ise; beyaz orkideyi boyayarak mavi orkideye dönüştürürler. Ve mavi orkide sahipleri göreceklerdir ki bir sonraki sene beyaz olarak çiçeklenecek. Bu yüzden diyorum ki tohumdan yetişmesi imkansız. Diğer orkideler için videolardan ya da uzman kişilerden yardım alarak tohumdan yetiştirme işlemi deneyebilirsiniz.

Mavi orkide bakımı

Orkide bakımlarının kolay olduğunu belirtmiştim fakat; orkide alıp birkaç haftada çürüdüğünü söyleyen kişiler olabilir çevrenizde. Bunun nedeni de genellikle çok basit ihmallere ya da yanlış bakıma dayanıyor. Özellikle gün ışığı ve sulamada yapılan hatalar çiçeğin hayatının kısalmasına neden oluyor. Peki ne kadar su verilmeli ya da gün ışığından nasıl faydalanmalı? Öncelikle orkidenizin türünü öğrenmelisiniz ve daha sonra hangi toprağa ihtiyacı olduğunu bulmalısınız.

Mavi orkide için sulama

Orkidelerin türleri ne olursa olsun sulama genellikle aynıdır. Yaz aylarında haftada iki kez kış aylarında ise haftada bir kez ve az miktarda su verilmeli. Ben yaz aylarında orkidelerime banyo yaptırırım ( bu konuda çok dikkat gerekli) Öncelikle on saniye kadar musluk suyu altına tutarım ( çok hızlı akmamalı) daha sonra iyice suyu süzmesini beklerim . Eğer su süzülmeden direk yerine koyarsanız tabağa su dolacaktır ve bu da zamanla çürümesine yol açacaktır. İyice süzdükten sonra işlemi yaptığınız akşam saksı tabağındaki suyu da musluğa dökmeyi unutmayın. Tabak boş olmalı (çünkü orkide bir haftalık suya sahip) Banyo yaptırdığınız hafta sulama yapmanıza gerek kalmaz. Tatile çıkma kararı aldığınızda orkidenize banyo yaptırıp içiniz rahat bir şekilde tatilin tadını çıkartabilirsiniz.

Mavi orkide için gün ışığı

Orkideler için güneş ışığı diğer çiçeklerde olduğu gibi çok önemlidir böylelikle hayatta kalabilirler. Orkideyi direk güneş alan bir pencere ya da balkon yerine günün belirli saatlerinde güneş alan bir yere konumlandırın ( yakıcı güneş olmamalı) Eğer sararan yaprak görürseniz güneş ışığı fazla demektir. Ya günde birkaç kez orkidenizi döndürmelisiniz ya da yer değiştirmelisiniz.

Mavi orkide için saksı değişimi

Yıllık olarak saksı değişimi yapılmalıdır. Nedeni ise nem seven bu bitkinin toprağı zamanla çürüme ya da yosunlanma yapabilir. Bu da hava almamasına ve bitkinin ölmesine neden olabilir. Çiçeklenme bittikten sonra toprağı havalandırmak için başka bir saksıya geçiş yapın ya da bitkinin boyu aynı ise aynı saksıyı da kullanabilirsiniz.