Beyaz orkide zarifliği ile bulunduğu her ortamda ayrı bir şık ve asil durur. Yapay ya da canlı fark etmeksizin beyaz orkide çiçeği her ortamı neşelendirmeye yetecek güce sahiptir. Hediye olarak tercih edilebilir, eve dekor olarak eklenebilir ve bakımı öğrenildiğinde hobi sahibi olma fırsatı sunduğu için çeşitli nedenlerle satın alınabilirler. Çiçeklerin evrensel dilini kullanarak hediye vermeyi seven ince ruhlu insanlar beyaz orkide çiçeği hediyesini yakınlarına sunmayı çok sık tercih ederler.

Orkide çoğaltılması herkes tarafından maalesef yapılamaz çünkü çoğaltılması pek de kolay değildir fakat her çiçekçi de bulundukları için onları aramakta zahmet çekmezsiniz. Sanal alışveriş yaparak hızlı bir şekilde satın alabilir ve hiç uğraşmadan direk alıcınıza ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Beyaz orkide bayanlar tarafından çok sevilen bir çiçek türüdür ve sevilme nedenleri arasında;

 • Anlam olarak derin duygu ve düşünceler içermesi.
 • Hediye olarak verildiğinde anlamının daha da yükselmesi.
 • Çiçeklenme döneminin uzun sürmesi.
 • Bakımının detaylarına dikkat edildiğinde çok kolay olması.
 • Her ortama ayrı bir hava katması yer alır.

Yazılabilecek daha birçok neden olsa da biz birkaçını örnek olarak sunmak istedik. Renk olarak orkide zengin bir çeşitliliğe sahiptir ve tür olarak da aynı şekilde binlerce türü mevcuttur. Genel olarak tercih edilen Phalaenopsis dediğimiz uzun çiçek yaprakları ve uzun çiçek dallarına sahip orkide türüdür.

Beyaz Orkide Anlamı

Beyaz orkide anlamının değer bakımından büyük olduğunu belirtmiştik. Orkide zariflik anlamına gelir ve beyaz orkide anlamı ise masumluk ve saflıktır. İlişkiler arasında yaşanan saf duyguları işaret ederken hediye olarak verildiğinde ise birçok duygu ve düşünceyi bildirebilir ya da binlerce neden ile alıcılara hediye edilirler. Bir beyaz orkide çiçeği ile;

 • Özür dileyebilir ve kalpleri yumuşatıp ısınmasını sağlayabilirsiniz.
 • Geçmiş olsun diyerek yakınlarınıza acil şifa dileyebilirsiniz.
 • Tebrik ederim diyerek yeni iş, terfi ya da açılış hediyesi takdim edip hayırlı olsun mesajı verebilirsiniz.
 • Gözünüz aydın diyerek dünyaya gözlerini yeni açmış olan bir miniğin ailesinin mutluluğuna mutluluk ekleyebilirsiniz.
 • Sürpriz! Diyerek en değerlilerinizi şaşırtıp heyecanlandırabilirsiniz. Ne de olsa heyecan ve mutluluk bir araya geldiğinde geriye güzel anılar bırakırlar.
 • Anneler günü, Sevgililer günü ya da doğum günü gibi özel kutlamaları daha da renkli bir hale getirebilirsiniz.

Daha önce belirttiğimiz gibi daha birçok neden yazabiliriz bunun nedeni de toplum olarak hediye alıp vermeyi ve yakınlarımızı mutlu etmeyi çok sevmemizdir. Bir orkide çiçeği ile kendinize ait güzel sözleri ekleyip gönülleri fethetmek öyle kolay ki!

Beyaz Orkide Bakımı

Orkide bakımları türüne göre değişir ve evde yani iç mekan olarak satılan orkide türü çok fazla tercih edildiği için bakımı hakkında bilgiler sunabiliriz. Beyaz orkide bakımı oldukça kolaydır ve bunun için yakıcı olmayan güneş, hafta bir kez sulama, orkide toprağı ve saksı değişimi gibi püf noktaları bilmek yeterli olacaktır. İlk etapta zorlanmamak için makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Eğer evde zaten orkide bakıyorsanız beyaz orkide bakımı da aynı olacağı için zorluk çekmeyeceğinize eminiz. Yeni başlayanlar için zor gibi gözükse de aslında beyaz orkide bakımı oldukça kolaydır. Bu bilgileri daha net bir şekilde anlatıp beyaz orkide çiçeğinizi daha iyi bakmanıza destek olmak isteriz. Evde orkide bakımı konusunda daha fazla tecrübe sahibi olmak için bu içeriği okumanızı öneririz.

 • Öncelikle şeffaf bir saksı beyaz orkide çiçeği için en önemli noktalardan biridir ve hediye olarak renkli saksıda geldiyse çiçeklenme dönemi bitene var olduğu saksıda ağırlayabilirsiniz.
 • Güneş alan fakat asla yakıcı sıcaklık olmayan bir yere konumlandırılmalı.
 • Beyaz orkide nemi çok sevdiği için arada bir hava nemlendirici çalıştırabilir ya da mutfakta bakımını yapabilirsiniz.
 • Rüzgar çiçeklerin dökülmesine orkidenin zarar görmesine neden olduğu için cam ya da kapının sürekli açık olduğu bir yere koymamanızı tavsiye ederiz.
 • Çiçeklenme dönemi bittiyse saksı değiştirmeli ve bununla birlikte toprağını da yenilemelisiniz. Bulunduğu toprağın besinlerini yok ettikleri için yeni toprak onları daha canlı kılacaktır.
 • Yazın haftada iki kez kış aylarında ise haftada bir kez sulama onlar için yeterlidir ve su miktarı çok az olmalı asla bol bol sulama yapmayın bu onun çürümesine neden olabilir.
 • Beyaz orkide iyi bakıldığında sizlere ödül olarak daha fazla çiçek dalı verecek ve uzun yıllar yaşayacaktır. Bunun için de arada bir köklerini kontrol etmeli ve sararmış yaprak varsa nedenini öğrenmelisiniz. Bu gibi uyarılar büyük zararın yakında olduğunun habercisi olabilirler.
 • Orkide yaprakları tozlandığında küçük bir banyo yaptırabilir ya da nemli bir bez ile tozları silebilirsiniz. Banyo yaptıracaksanız su çok hızlı akmamalı ve banyo bitiminde su iyice süzülmüş olmalı eğer altında delik olmayan bir saksı ise asla banyo yaptırmayın bu çok önemli bir konu.
 • Klima altı ya da petek üzerine orkideyi koymamanızı tavsiye ederiz. Çiçeklerin kurumasına ve solmasına neden olacağı için onları nemli bir yere koymak daha mutlu olmalarını sağlayacaktır.

Beyaz Orkide Fiyatları

Beyaz orkide fiyatları türleri, büyüklükleri, çiçek dal sayısı, rengi ve içinde bulunduğu kap nedeniyle farklılık gösterebilirler. Renk nedeniyle var olan fark bazı kişileri şaşırtabilir bunun nedeni mavi orkide gibi nadir bulunan bir ürün olmalarından kaynaklanır. Çiçek dal sayısı da orkide fiyatları konusunda önemli bir etkendir, özenle bakılıp büyütülmüş olan orkideler büyük emek harcandığı için fiyat olarak daha pahalı olabilirler. Bulunduğu kap ise teraryum, heykel ya da özenle yapılmış bir saksı olduğu için elbette fiyat konusunda etkili olacaktır.

Hediye Olarak Beyaz Orkide Çiçeği Vermek

Beyaz orkide elbette hediye olarak verilebilir. Bulunduğu her ortama uyum sağlamaları ve herkese takdim edilebilmeleri nedeniyle tanıdık olsun olmasın dilediğiniz kişiye beyaz orkide hediye edebilirsiniz. Bazen hediye seçimi zor olabilir işte bu gibi zamanlarda beyaz orkide tercih edip hem anlamlı bir hediye sunabilir hem de alıcınızı mutlu edebilirsiniz.

Esrarengiz Mavi Orkide Hakkında Bilinmeyenler Burada adlı makalemizi okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz;